مقالات عمومی

اهمیت مطالعه کتاب های شعر و ادبیات

مطالعه کتاب های شعر و کتاب های ادبیات علاوه بر اینکه تمام مزیت های مطالعه یک کتاب را به خواننده می رساند (مانند افزایش آگاهی و افزایش دایره واژگان) حس و حالی متفاوت و جذاب را در فرد ایجاد می کند. در کتاب های شعر و ادبیات حقایق عمیق، رمزگونه و به صورت واژگانی موزون بیان می شوند و حل این معماها یکی از جذابیت های مطالعه کتاب های شعر و ادب است. در کتاب های شعر و ادبیات شاعران با استفاده از استعاره، تمثیل و تشبیه، مفهوم مطالب خود را پنهان کرده و خواننده را وادار به یک بازی جذاب می کند تا خواننده مجبور باشد چندین چند بار متن را بخواند و پس از یافتن مفهوم به احساس لذتی عمیق دست پیدا کند. این رمزگشایی ها و احساسات لطیف خودشان عاملی هستند که روز به روز باعث رشد خواننده شده و اشتیاق افراد را برای مطالعه کتاب های شعر و ادبیات افزایش می دهند.

 

رباعیات خیام

بسیاری از افراد کتاب های شعر و ادبیات خود را تنها برای داشتن یک کلکسیون کتاب در کتابخانه هایشان تهیه می کنند و خیلی کم از آن‌ها استفاده کرده و مطالعه می کنند. کتاب های شعر و ادبیات علاوه بر نکات ذکر شده خواننده را با تاریخ و هویت زمان خود آشنا می کنند. اکثر کتاب های شعر و ادبیات را بر اساس مفاهیم و مسائل اخلاقی نوشته اند و به همین دلیل نکات آموزنده اخلاقی زیادی را به همراه خود دارند.
اهمیت کتاب های شعر و ادبیات در تمامی ادوار تاریخ مشاهده شده است زیرا شاعران و نویسندگان در هر دوره ای از جایگاه ویژه اجتماعی برخوردار بوده اند. این اهمیت تا جایی است که تمامی مقاطع تحصیلی یک کتاب مجزا برای مطالعه و آموزش ادبیات دارند و معلمین و مسئولان آموزشی بسیاری از آموزه های خود را به زبان شعر و ادبیات به دانش آموزان ارائه می دهند.
اهمیت و جذابیت کتاب های شعر و ادبیات در چهارچوب چگونگی مطلب است. شاعران و نویسندگان کتاب های شعر ادب معمولاً مطالب خود را طوری نگارش می کنند که خوانندگان بتوانند با آن‌ها همزاد پنداری کنند این احساس ایجاد شده باعث تخلیه احساسات خواننده شد و از این جهت برای خواننده احساس آرامش را به همراه بیاورد.

 

بعد از بررسی اهمیت مطالعه کتاب های شعر و ادبیات به سراغ ابعاد مختلف این کتاب ها می رویم.

اهمیت مطالعه کتاب های شعر و ادبیات کهن یا کلاسیک

هیچ  جامعه ای به فهم عقبه و گذشته خود بی اعتنا نیست کتاب های شعر و ادبیات کهن هویت و فرهنگ تاریخی یک جامعه را شکل می دهند. شخصیت‌ها، احساسات، تجربیات، مضامین، ارزش‌ها و دیدگاه‌های بیان‌شده در کتاب های شعر و ادبیات به گونه ای است که برای هرکسی با هر سطح اجتماعی ملموس بوده و قابل درک است و هر فردی می تواند از این کتاب ها  بهره گیری های خود را داشته باشد.
مطالعه کتاب های شعر و ادبیات کهن علاوه بر جذابیت، ذهن هر خواننده ای را به چالش کشیده و سؤال هایی را برای خواننده ایجاد می کند. خوانندگانی که به دنبال پاسخ پرسش های خود می روند درک عمیق تری از خودشان و جامعه ای که در آن زندگی می کنند به دست می آورد.

 

تذکره الاولیا

مطالعه کتاب های شعر و ادبیات کهن در رابطه با تاریخ، جوامع بشری، انسان‌ها و دگرگونی ها از دیروز تا امروز صحبت می کنند این مطالب درک خواننده را بالا برده و مهارت های اجتماعی فرد را ارتقاء می دهد. کتاب های شعر و ادبیات کهن به گونه ای نگارش شده اند که انگار خواننده در آن زمان زندگی کرده است و این یعنی کسب تجربه ای که به واقعیت تبدیل شدن آن غیر ممکن است، اینکه شما در تاریخی زندگی کنید و تجربه کسب کنید که به دنیا نیامده‌اید هنر کتاب های شعر و ادبیات است.
مطالعه کتاب های شعر و ادبیات کهن برای خیلی از افراد سخت و غیر قابل درک است و این موضوع از جذابیت مطالعه این کتاب ها می کاهد. اما از لحاظ ساختار نوشتاری و سبک نگارش تمامی این کتاب ها منحصر به فرد هستند و در صورتی که خواننده به موضوع کتاب علاقه ای نداشته باشد با مطالعه آن با سازه‌ها، نشانه‌گذاری‌ها، گرایش‌ها و… آشنا می شود که خود اهمیت ویژه دارد.
بسیاری از اساتید زبان و ادبیات اعتقاد دارند که بسیاری از افراد و نویسندگانی که نوشتن علاقه دارند حتماً باید کتاب های شعر و ادبیات کهن را مطالعه کنند زیرا این متون در یک دوره تاریخی مورد توجه بوده اند و مقبولیت جمعی دارند و از لحاظ قواعد نوشتن و واژگان به کار رفته می توانند الهام بخش باشند. نویسندگان نوپا می توانند با درک و فهم و تسلط کامل بر متون شعر و ادبیات کهن سبک خود را پیدا کرده و این کتاب ها الهام بخششان باشند.

 

دیوان حافظ

از مزیتهای دیگر مطالعه کتاب های شعر و ادبیات فارسی این است که افراد دیگر کتاب ها را سطحی مطالعه نکرده و به مطالعه مفهومی کتاب ها می پردازند و متن هایی که تا قبل از این برایشان ساده بوده معنایی جدید پیدا می کنند و به طور کلی مطالعه کتاب های شعر و ادبیات کهن درک مطالعه فرد را افزایش می دهد.
از همه مهتر اینکه کتاب های شعر و ادبیات کهن یکی از نقاط قوت ادبیات یک کشور را شکل می دهند چون با گذشت زمان زیادی از نگارش این کتاب ها برخی از آن‌ها هنوز نمونه های درخشان و تکرار نشدنی هستند. مثال بارز این کتاب های شعر و ادبیان کهن فارسی گلستان و بوستان سعدی است که بعد از گذشت چند قرن هنوز هم بی نظیر و شگفت انگیز است.

چرا مطالعه کتاب های شعر و ادبیات در دوران کودکی اهمیت دارد؟

همان‌طور که در ابتدا توضیح دادیم کتاب های شعر و ادبیات دری جادویی هستند به دنیای خیالات و حقایق عمیق. دوران کودکی نسل های قبل با شعر های آهنگین و پر مفهوم عجین شده بود اما کودکان امروز به دنیای مجازی و دیدن تلویزیون علاقه بیشتری نشان می دهند. محققان به این نتیجه رسیده اند که کتاب های شعر و ادبیات گذشته به دلیل تغییر زبان و نوشتار ادبیات برای کودکان امروز سنگین است و کتاب های شعر و ادبیات مناسب با سن کودک تعدادشان کم است، به همین دلیل است که کودکان تمایلی به مطالعه کتاب های شعر و ادبیات ندارند.

 

اما چرا این قدر محققان در تلاش اند که مطالعه کتاب های شعر و ادبیات را بین کودکان رواج دهند؟
کتاب های شعر و ادبیات دارای استعاره و کنایه های بسیاری به زبان شعر و ادب هستند و به نوعی مفاهیمشان رمزگزاری شده است، رمزگشایی این مطالب و درک مطالب آن‌ها برای کودک علاوه بر جذابیت] باعث رشد ذهنی شده و ذهن کودک را پویا و فعال می کند . این ویژگی ها باعث می شود سیستم حل مسئله کودک تقویت شود و هم در زمینه تحصیلی و هم در زمینه اجتماعی پیشرفت هایی شگرف داشته باشد.
این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که سیستم آموزش و پرورش مطالعه شعر و درک مفاهیم آن را در کتاب های فارسی به کودک آموزش می دهد و آن را برای مطالعه کتاب های پیچیده تر ادبی آماده می کند. والدین و معلمان نیز نباید تنها به متون داخل کتاب های درسی اکتفا کنند. بلکه باید با خرید و مطالعه کتاب های شعر و ادبیات مناسب سن کودک و یا کتاب های ساده تر و کوتاه‌تر، کودک را به مطالعه هر چه بیشتر کتاب های شعر و ادبیات تشویق کنند. زیرا مطالعه یک متن کوتاه شعر و ادبی دستاوردهای زیادی را برای کودک به همراه دارد.
کودکان زمان مطالعه کتاب های شعر و ادبیات با دنیای از واژگان جدید آشنا می شوند و اگر این متون جزء متون کهن و کلاسیک باشند با واژگان بیشتری آشنا شده و حتی با کلماتی که منسوخ شده اند و یا معنی‌شان تغییر کرده نیز آشنا می شوند که این یک دستاوردی بزرگ است.
شعرها و متون ادبی احساسی مشترک برای تمامی خوانندگانشان ایجاد می کنند و کودک با مطالعه این کتاب ها با درک این احساسات مشترک، شعور خود را بهبود بخشیده و زندگی اجتماعی و درک بهتری از پیرامون خود خواهد داشت. کودک با مطالعه کتاب های شعر و ادبیات احساس همدردی را تجربه کرده و احساس نهفته کودک را به زبان بیان ترجمه می کند.
کتاب های شعر و متون ادبی کودکان، جهان بینی کودک را در سنین پایین شکل می دهند و شاعر با استفاده از احساسات و به کار بردن واژگانی متفاوت می تواند یک اتفاق ساده را به گونه ای شکل دهد که برای کودک به کلی مفهوم آن اتفاق تغییر کند. در این حالت است که می گویند شعر ها و متن های ادبی به درون کودکان نفوذ می کنند مو با تفکر عمیقی که برای کودک به همراه می آورند، تخیلات، شعور اجتماعی و جهان بینی کودک را شکل می دهند و روابط اجتماعی کودک را بهبود می بخشند.
کلام آخر :
مهم نیست که شما چه سنی دارید و چه نوع کتاب شعر و ادبی را مطالعه می کنید، مهم نیست کتاب شما یک شعر نو است یا یک کتاب نثر قدیمی. تمامی این کتاب های یک هدف را دنبال می کنند رشد ذهنی و رشد شخصیت اجتماعی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *