مقالات عمومی

کتاب های انگیزشی

انگیزه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که جوامع بشری همواره به مفهوم آن اهمیت داده است. انگیزه در معنای بسیار ساده به معنی اشتیاق در انجام کار است. منظور از کار می‌تواند شغل، سبک زندگی، خودسازی و … باشد.
روانشناسان و متخصصان همواره به دنبال این موضوع بودند که به افراد در زمینه انگیزه و اشتیاق کمک کنند. برخی از کار ها را باید رها کرد اما در برخی کارها افراد در مسیر و جهت درستی قرار دارند اما انگیزه و اشتیاق ادامه کار و اتمام آن را ندارند، در این مرحله است که راه های انگیزشی به کمک افراد می آید. یکی از پر طرفدارترین و کامل ترین راه های ایجاد اشتیاق در فرد مطالعه کتاب های انگیزشی است. متخصصان و روانشناسان زیادی در سرتاسر دنیا مقالات و کتاب های زیادی در رابطه با کتاب های انگیزشی تألیف کرده اند، رشد فردی است. یک کتاب انگیزشی با موفقیت در رشد فردی در دیگر ابعاد زندگی فرد نیز باعث رشد می شود.

 

کتاب های انگیزشی

مزیت مطالعه کتاب های انگیزشی:

مطالعه خود عملی است که باعث پر کردن مفید اوقات فراغت و بیکاری افراد می شود. کتاب های انگیزشی هم دانش و آگاهی  افراد را در رابطه با زندگی و اهداف انسان را بالا می برد و هم انگیزه شان را بالا می برد. شروع یک کتاب انگیزشی و ادامه و اتمام آن خود یک پروژه موفق برای فرد تلقی می شود و کمک می کند تا انگیزه فرد برای ادامه کارها بیشتر شود. مهم‌ترین مزیت مطالعه کتاب های انگیزشی ارتقاء توانمندی های فردی است.
مطالعه کتاب های انگیزشی مزیت های زیادی را برای افراد به همراه دارد. یکی از مزیت های استفاده از کتاب های انگیزشی این است که افراد با سخنان و راهبردهای تمامی متخصصین و روانشناسان سراسر دنیا آشنا می شوند.
یکی دیگر از مزیت های استفاده از کتاب های انگیزشی این است که علاوه بر ایجاد انگیزه و اشتیاق در فرد با تمرین ها و آزمون هایی که به افراد می دهد کمک می‌کند تا یکسری از اعمال پیوسته باعث ایجاد انگیزه در فرد شوند.
کتاب های انگیزشی در زمینه های مختلفی تألیف می شوند ولی موضوع مشترک همه آن‌ها ایجاد اشتیاق است.

انواع انگیزه هایی که کتاب ها در فرد ایجاد می کنند:

انگیزه هایی که یک کتاب انگیزشی در فرد ایجاد می کند دو نوع است انگیزه های درونی و انگیزه های بیرونی.
انگیزه های درونی: کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا فرد از درون اشتیاق به انجام کارهای خود را داشته باشد. کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا فرد در زندگی خود یاد بگیرد که هدف‌گذاری داشته باشد و بتواند به طور اصولی در جهت اهداف خود قدم بر دارد. به طور کلی کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا فرد سبک زندگی و اصول زندگی خود را بهبود ببخشد.
انگیزه های بیرونی: انگیزه های بیرونی وابسته به انگیزه های درونی هستند. انگیزه های بیرونی جزء عواملی هستند که از کنترل افراد خارج هستند، کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا افراد در رویارویی با عوامل بیرونی بهترین برخورد را داشته باشند و انگیزه لازم جهت حرکت در مسیر درست این اتفاقات را داشته باشند.

 

 کتاب های انگیزشی

در کتاب های انگیزشی متخصصان معتقدند که تنها بی حوصلگی و بی انگیزگی عامل عدم موفقیت افراد است. در کتاب های انگیزشی به افراد یاد می دهند برای داشتن انگیزه ابتدا اقدام کنند، خسته نشوند و پشتکار داشته باشند و در نهایت توانمند شوند. شما تا زمانی که یک کار جدید را شروع نکنید و اقدامی برای آن نداشته باشید، نیازی به انگیزه ندارید و تنها رؤیا بافی کرده اید. پس در ابتدا باید فرد اقدام به عمل کند. در مسیر حرکت رو به جلو کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا فرد از سختی ها و مشکلات دلسرد نشود و بدون توجه به موانع تمام تلاش خود را بکند زمانی که فرد تمام تلاش خود را برای ادامه مسیر خود به کار گیرد، کتاب به هدف خود رسیده است و در فرد انگیزه ای کافی ایجاد کرده است. تا کسی برای کاری، هدف، علاقه، انگیزه و پشتکار کافی نداشته باشد نمی تواند در آن کار از تمام توان خود استفاده کند. زمانی که کسی از تمام توان خود برای کاری استفاده می کند و هدفمند قدم برمی‌دارد مسلماً آن فرد به موفقیت نیز می رسد.

 

 کتاب های انگیزشی

نقش کتاب های انگیزشی در زندگی افراد:

کتاب های انگیزشی مهم‌ترین نقششان در زندگی افراد آموزش هدف گزاری است. وقتی که افراد در زندگی خود هدف داشته باشند کم کم انگیزه لازم برای ادامه مسیر زندگی خود را پیدا می کنند. ایجاد انگیزه کردن بدون هدف گذاری مقطعی بود و فرد تنها مدت زمان کوتاهی دارای انگیزه و اشتیاق است. کتاب های انگیزشی با تمرین و آزمون های دقیق به آموزش هدف گذاری و قرار گرفتن در مسیر درست کمک می کند.
کتاب های انگیزشی ابتدا انواع شیوه های هدف گذاری را به افراد نشان می‌دهد و پس از کمک به فرد برای انتخاب یک روش در قدم بعدی کمک می کند تا فرد هدف گزاری درست را برنامه ریزی کرده و به سمت آن حرکت کند. کتاب های انگیزشی تأکید دارند ادامه حرکت در مسیر هدف گذاری شده خود عاملی است که باعث افزایش انگیزهُ می شود.
کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا افراد ارزش های زندگی خودشان را به خوبی بشناسند و با استفاده از این ارزش ها انگیزه و اشتیاق شان  افزایش پیدا کند.
کتاب های انگیزشی کمک می کنند که ارزش های زندگی دائمی شوند و به عنوان جزئی از زندگی فرد شوند و فرد بر اساس این ارزش ها هدف های خود را ارتقاء دهد.
کتاب خوانی و فرهنگ مطالعه به صورت کلی در اعتماد به نفس شخص تأثیرگذار است، اما کتاب های انگیزشی به طور دقیق در سبک زندگی فرد تأثیرگذارند. روانشناسان و متخصصان این حوزه کتاب را به نحوی می نویسند که فرد علاوه بر تغییر مسیر زندگی تغییر و تحول بنیادی پیدا کند.

 

 

 کتاب های انگیزشی

ایجاد انگیزه در فرد تنها هدف کتاب های انگیزشی نیست، گاهی شما برای پیشرفت در مجموعه و شرکت خود نیاز به انگیزه دارید، در این زمان است که انگیزه جمعی به کمک شما می آید. در گروه ها، شرکت ها و مجموعه ها نیاز است که گاهی شما به دیگران نیز انگیزه بدهید. برای ایجاد انگیزه کردن در یک گروه که شما مسئول آن هستید، یکی از راه ها ایجاد انگیزه خویشتن بینی است. کتاب های انگیزشی به شما یاد می دهند که چطور به تک تک افراد گروهتان آموزش دهید تا از احساسات، تجربیات ، تصمیمات، تحصیلات و رویدادهای کاری خود را در پروژه و موفقیت گروه استفاده کنند. کتاب های انگیزشی کمک می کنند تا تک تک افراد گروه از تأثیر و اهمیت خود در حوزه کار متوجه شوند و چگونگی ارتباط صحیح با گروه را یاد بگیرند. افرادی که در یک گروه این معیارها برایشان ارزش پیدا می کند انگیزه کافی برای ادامه پروژه را پیدا کرده و از تمام خود در جهت انجام کار استفاده می کند.
کتاب های انگیزشی پیشنهاد می کنند تا خودباوری را درگروه افزایش دهید، خودباوری خود عاملی برای ایجاد انگیزه است. البته کتاب های انگیزشی تخصصی در رابطه با خود باوری فردی وجود دارند اما در اینجا منظور ایجاد خود باوری افراد در گروه است. کتاب های ایجاد خودباوری در گروه، اکیداً به مدیران یک پروژه پیشنهاد می دهد که چگونه با استفاده از کتاب در تک تک افراد خودباوری ایجاد کنند.

 

در کتاب های انگیزشی جمعی، معمولاً انتخاب همکار و انتخاب دوست خود عاملی برای ایجاد انگیزه است. انتخاب افراد مناسب و کار بلد و با انگیزه یک اهرم کمکی برای مدیر شرکت به حساب می آید تا در بقیه افراد ایجاد انگیزه کند و به بهترین شکل یک پروژه را جلو ببرد. این فرد تنها نباید در زمینه تخصص کار مناسب باشد بلکه از بقیه جهات اخلاقی نیز باید درست و مناسب باشد. این مثال ایجاد انگیزه های گروهی تنها در مورد یک پروژه و یک شرکت صادق نیستند، حتی معلمان یک کلاس نیز می توانند با استفاده از این آموزش های ایجاد انگیزه جمعی، توانایی و سطح علمی دانش آموزان خود را ارتقاء دهند و در جهت موفقیت دانش آموزان خود قدم بردارند.

 

 کتاب های انگیزشی

کلام آخر:
مطالعه کتاب های انگیزشی تنها راه موفقیت نیست و تضمین نمی کند که شما با مطالعه این کتاب انگیزشی به موفقیت برسید. کتاب های انگیزشی که در سرتاسر دنیا شروع به تألیف می کنند برای هزاران آدم که شرایط زندگی متفاوت دارند کلام و لغات یکسان به کار می برند. شما به کتاب‌های انگیزشی نباید به عنوان یک راه حل نگاه کنید بلکه باید به شکل یک موتور متحرک آن ها را مطالعه کرد. مطابق با مطالب بالایی شما اگر در مسیر صحیحی قرار نداشته باشید کتاب انگیزشی نمی تواند باعث موفقیت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *