مقالات عمومی

ویژگی های کتاب های داستانی و رمان

کتاب خوب برای هر کس تعریف خاص خود را دارد، اما آن چیزی که در تمامی کتاب ها مشترک است، این است که افراد یک جامعه هر چه که بیشتر کتاب با موضوعات بهتر بخوانند دید وسیع تری نسب به موضوع و اطراف خود پیدا می کنند. افراد هر چه که بیشتر کتاب بخوانند به این نتیجه می رسند که به چه نوع کتاب هایی بیشتر علاقه دارند.
کتاب ها موضوعات مختلفی دارند و افراد با اهداف خاصی به سراغ موضوع های مختلف می روند یکی از پر طرفدارترین و متنوع ترین انواع کتاب، کتاب های داستانی و رمان هستند. خلق یک کتاب داستانی و رمان تأثیرگذار کار بسیار دشواری است. هر کتاب داستانی باید بتواند یک پنجره ای جدید بر روی مخاطب خود باز کند، این همان موضوعی است که تألیف یک کتاب داستانی و رمان را دشوار می کند.
وقتی از یک کتاب داستانی و رمان خوب صحبت می کنیم، در واقع از این موضوع صحبت می کنیم که تک تک جملات کتاب در ناخودآگاه مخاطب باقی می ماند و فقط کافی است تا کمی به آن فکر کند و تا بتواند خود را جای شخصیت های داستان قرار دهد. در واقع کتاب های رمان ها و داستانی خوب به مخاطب خود یاد می دهند در زندگی چطور رفتار کنند، چطور بیندیشند و چطور خط فکری خود را پیدا کنند و شکل بدهند.
یک کتاب داستانی و رمان خوب به مخاطب آموزش می دهد در موقعیت های مشابه در زندگی شخصی خود چگونه رفتار کند و به مخاطب کمک می کند به جای تمام زندگی های نداشته زندگی کند، به جای تمام تجربیات نداشته تجربه کند.
افراد با مطالعه هر چه بیشتر کتاب های داستانی و رمان هیچ وقت در زندگی واقعی غافلگیر نمی شوند انگار همه چیز را از قبل می دانند و یاد گرفته اند که چگونه رفتار کنند.
کتاب های داستانی و رمان با هدف سرگرمی مخاطب خود تألیف می شوند و چون حالت روایی دارند برای مخاطبینشان جذاب هستند. کتاب های داستانی و رمان یکی از صدها هزار موضوعی هستند که نویسندگان به آن می پردازند اما خود این کتاب ها داستانی دارای ژانر های مختلفی هستند که هر یک از این ژانرها مخاطب مخصوص به خود دارد.
انواع کتاب های داستانی و رمان
تعریف ژانر کتاب های داستانی و رمان در ساده ترین حالت به این شکل است که نویسنده برای کتاب یک قالب خاص در نظر می گیرد و کتاب رمان و داستان با استفاده از این قالب و ویژگی هایش دسته بندی و طبقه بندی می شود. ویژگی های هر ژانر کتاب های داستانی و رمان ملموس و قابل فهم است و افراد به سادگی می توانند آن ها را از یکدیگر تشخیص دهند. اساس مرتب کردن کتاب های داستانی و رمان در کتاب‌فروشی ها و کتابخانه ها نیز بر اساس همین ژانر و قالب است.
کتاب های داستان تخیلی
کتاب های داستانی و رمان به دو دسته تخیلی و واقعی تقسیم بندی می شوند. در کتاب های داستان تخیلی تمامی اتفاقات داستان بر پایه ذهن و تصورات نویسنده می باشد و روایات داستان در زندگی واقعی رخ نداده و حاصل خلاقیت نویسنده است.
کتاب های داستانی واقعی
در کتاب های داستانی و رمان های واقعی نویسنده مانند یک گزارشگر یک داستان واقعی که در پیرامونمان رخ داده است را روایت می کند. این نوع کتاب های داستانی مخاطبان خاص خود را دارند. مخاطبان این کتاب های داستانی از اینکه روایت داستان حقیقی است به وجد آمده و موضوع کتاب برایشان بیش از پیش جذاب می شود. البته خیلی از نویسندگان برای اینکه کتابشان جذاب شود در موضوع اصلی داستان دخل و تصرف می کنند و بر جذابیت های داستان می افزایند.

کتاب های داستانی اساطیری
این کتاب های داستان و رمان های اساطیری اغلب مربوط به داستان هایی مربوط می شوند که در گذشته های دور رخ داده اند و روایتگر داستانی از یک قهرمان و یک شخص اساطیری می باشند. در ادبیات ایران اشخاص و داستان های اساطیری به وفور به چشم می خورد که داستان های چون لیلی و مجنون، رستم و سهراب و … از نمونه های داستان های اساطیری ایران هستند. در ادبیات جهان نیز نمونه های زیادی از کتاب های داستانی و رمان های اساطیری به چشم می خورد. در این کتاب ها روایتی افسانه‌ای و اغلب مربوط به اعمال خدایان دیده می شود. از نمونه های کتاب های داستانی اساطیری جهان می توان به خدایان نورس و غول‌ها، نوشته‌ی اینگری وو ادگار پرین دولر اشاره کرد.
کتاب های داستانی و رمان‌های ترسناک
این کتاب ها داستانی با اتفاقی هیجان انگیز و وحشت ناک همراه است. این کتاب های داستانی و رمان‌های ترسناک مخاطب خود را منقلب می کنند و مخاطب تحت هیچ شرایطی حاضر نیست که کتاب را کنار بگذار. فرانکنشتاین، مری شلی – آن، نوشته‌ی استیون کینگ – سخت‌تر شدن اوضاع، نوشته‌ی هنری جیمز از نمونه های عالی کتاب های داستانی و رمان های ژانر ترسناک می باشند.

کتاب های داستانی و رمان‌های تریلر
این ژانر از کتاب های داستانی و رمان ها مخاطب را دچار احساساتی از جنس هیجان و تعلیق می‌کند. خواننده اقدام به پیش بینی می‌کند اما اغلب ناموفق خواهد بود و دچار اضطراب و شگفت زدگی می‌شود. قسمت های مختلف کتاب و بخش های داخلی این رمان‌ها پیچ و تاب‌های هیجان انگیزی دارند که ابزار نویسنده برای ایجاد تعلیق در رمان است.
چند نمونه از کتاب‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند: من خوب من بد، نوشته‌ی الی لند – هیچ چیز جاودانه نیست، نوشته‌ی سیدنی شلدون – بوسه‌ی خداحافظی با مادر، نوشته‌ی جوی فیلدینگ.
کتاب های داستانی و رمان‌های جنایی و کارآگاهی
کتاب ها و رمان‌های این ژانر به جرم و جنایت، جست‌وجو کردن درباره‌ی عوامل آن و پیدا کردنشان می‌پردازد. اغلب سریال های موفق ایران و جهان بر گرفته از داستان های این رمان های جنایی و آگاهی می باشد. یکی از نمونه های موفق کتاب داستان و رمان جنایی و آگاهی که به فیلم تبدیل شد و هم کتاب و هم فیلم طرفداران بسیاری داشت، شرلوک هولمز، نوشته‌ی آرتور دویل است.

کتاب های داستانی و رمان‌های رئالیسم جادویی
در این کتاب‌های داستان و رمان فضایی کاملاً طبیعی و واقعی حاکم در ابتدای کتاب حس می شود اما در آن‌ها عناصر جادویی یا غیر واقعی نقشی مشخص دارند که رابطه‌ی جادو با واقعیت کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. از نمونه های معروف این ژانر از کتاب داستان و رمان می توان به صد سال تنهایی، نوشته‌ی گابریل گارسیا مارکز و مرشد و مارگاریتا، نوشته‌ی میخاییل بولگاکف اشاره کرد.

کتاب های داستانی و رمان‌های عاشقانه
در کتاب های داستانی و رمان های عاشقانه، مسئله‌ی اصلی ، داستان عاشقانه بین دو انسان است. اغلب این کتاب ها آن‌ها خوش بینانه و راضی کننده به پایان می‌رسند ولی گاهی تلخ و همراه با یک اتفاق ناگوار تمام می شوند. نمونه های موفق کتاب های عاشقانه در ایران و ادبیات جهان به خوبی به چشم می خورد که، دفترچه، نوشته‌ی نیکولاس اسپارکس – بلندی‌های بادگیر، نوشته‌ی امیلی برونته – دکتر ژیواگو، نوشته‌ی بوریس پاسترناک از جمله آن‌ها می باشد.
کتاب های داستانی و رمان‌های علمی-تخیلی
یکی دیگر از انواع ژانرهای کتاب های داستانی، ژانر علمی‌-تخیلی است. داستان این رمان‌ها اغلب در زمانی مبهم مانند آینده یا گذشته می‌گذرند و مکانی غیرمعمول مثل سیاره‌ای دیگر دارند. مفاهیم تخیلی مرتبط با تکنولوژی‌های ناشناخته از اصلی‌ترین ویژگی‌های کتاب های این ژانر است. از نمونه های این نوع از کتاب ها می توان به خط زمان، نوشته‌ی مایکل کرایتون – پارک ژوراسیک، نوشته‌ی مایکل کرایتون – مجموعه‌ی ادیسه، نوشته‌ی آرتور سی.کلارک اشاره کرد.
کتاب های داستانی و رمان‌های فانتزی
از مهم‌ترین ویژگی این کتاب های داستانی می توان به این موضوع اشاره کرد که مخاطب با خواندن این رمان‌ها به جهانی فانتزی وارد می‌شود. در این رمان ها مخاطب با جهانی پر از جادو مواجه می شود که در آن همه چیز امکان پذیر است. موجودات جادویی با ابزار ماورائی که اتفاقاتی فرا طبیعی را تجربه می‌کنند. از این ژانر کتاب های داستانی نیز فیلم های موفقی ساخته اند که از نمونه های موفق آن می توان به ارباب حلقه‌ها، نوشته‌ی تالکین – مجموعه‌ی هری پاتر، نوشته‌ی جی.کی.رولینگ بازی تاج و تخت، نوشته‌ی جرج مارتین
اشاره کرد که هم فیلم و هم کتاب مخاطبان بسیاری داشته اند.
کتاب های داستانی و رمان‌های کلاسیک
این کتاب‌ها مهم‌ترین کتاب‌های بازه‌ی زمانی مشخصی در تاریخ به حساب می‌آیند. عمده‌ی کتاب‌های این ژانر در مدارس تدریس می‌شوند.کتاب های برادران کارمازوف و قمار باز، نوشته‌ی داستایوفسکی از نمونه این ژانر از کتاب های داستانی می باشد.و …

در آخر لازم است البته ذکر کنیم که هر کتاب داستانی و رمان ها می‌تواند در چند ژانر نوشته شوند. در این کتاب ها در واقع نویسنده با ترکیب ژانرهای مختلف به گستردگی رمان خود و پیچیدگی شخصیت‌ها و رفتارهای آنان می پردازد. همچنین باید گفت که دسته‌بندی مشخص و قطعی برای انواع ژانرهای کتاب وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *